تجمع دانشجویان دانشگاه تهران با حمله «لباس شخصی‌ها» به خشونت کشیده شد

من یک دانشجو ـ روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸ تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه تهران طبق فراخوان قبلی در اعتراض به طرح جدید”عفاف و حجاب در دانشگاه” تجمع اعتراضی برگزار کردند.

روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸، دانشجویان دانشگاه تهران از ساعت ۱۲ ظهر تجمع خود را آغاز کرده و با در دست داشتن پلاکادرهایی خواستار توقف طرحهای ضد دانشجویی حجال و عفاف شدند. با شروع تجمع بسیجی های دنشگاه شروع به برهم زدن این تجمع دانشجویی و ضرب وشتم دانشجویان کردند. همچنین تعدا زیادی لباس شخصی الله اکبر گویان وارد دانشگاه شده تا با دانشجویان معترض برخورد کنند.

شعار دانشجویان در این تجمع:

دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد
بیکاری، بیگاری، حجاب زن اجباری
علی‌نژاد و ارشاد، ارتجاع و انقیاد
دانشگاه پول گردان، ستم علیه زنان
حجاب اختیاری، حق مسلم ماست
همچنبن دانشجویان با در دست داشتن عکسهای مرضیه امیری دانشجو خبرنگار بازداشتی روز کارگر، خواستار آزادی وی شدند.

بسیجی ها و لباس شخصی ها به سالن آمفی تئاتر دانشکده هنرهای زیبا نیز هجوم برده و با ضرب و شتم دانشجویان مقابل رئیس و معاون فرهنگی مانع از پاسخ دادن مسئولین شدند. دانشجویان اما مقاومت کدره و شروع به شعار دادن و سرود خواندن کردند… با ایستادگی دانشجویان بلاخره بیانیه ی پایانی تجمع خوانده شد.

دانشگاه تهران۱۸

دانشگاه تهران۱۱

خاطر نشان میشویم در اثر ضرب و شتم این عتاصر ضد دانشجو شبکیه چشم یکی از دختران دانشجو دچار آسیب دیدگی شده و دنده های یک دانشحوی دیگر شکسته است

یادآور می شویم که دانشجویان شماری از دانشگاه‌های تهران در هفته‌های اخیر، به ویژه با آغاز ماه رمضان، از تشدید محدودیت‌های مربوط به حجاب اجباری و حضور «گشت ارشاد» در محوطه دانشگاه خبر داده بودند.

با این حال خبرگزاری ایسنا به نقل از مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، گزارش داده است که مقررات مربوط به پوشش در این دانشگاه هیچ تغییری نکرده است.

مجید سرسنگی در گفت‌وگو با ایسنا حضور «گشت ارشاد» در دانشگاه تهران را بشدت تکذیب کرده اما گفته است: «نیروهای انتظامات در محوطه دانشگاه حضور پیدا کردند تا به افرادی که حرمت روزه‌داری را حفظ نمی‌کنند تذکر داده شود».

متن بیاینیه پایانی دانشجویان:
دانشجویان دانشگاه تهران در روزهای گذشته شاهد حضور و استقرار نیروهای حفاظت فیزیکی زن در همراهی با مأموران حراست دانشگاه، به منظور دخالت در امر پوشش خود بوده‌اند. این اتفاق ناخوشایند با سخت‌گیری در ورود بانوان به دانشگاه به‌ علت نوع پوشش‌شان و تهدیدِ احضار به کمیته‌ی انضباطی و برخوردهای قهریِ این‌چنینی همراه شده که مایه‌ی تأسف است.
جناب آقای دکتر سرسنگی، برخوردهای انضباطی و حراستی با دانشجویان این دانشگاه با هدف تغییر اجباری پوشش، حتی اگر در لفافه‌ا‌ی به اسم نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان هم پیچیده شود، امری خارج از شأن و جایگاه این دانشگاه و دانشجویان آن است. این برخوردها ما را به یاد تلاش‌های بی‌سرانجام و محکوم‌به‌شکستِ حاکمیت‌ها در عصرهای مختلف این سرزمین می‌اندازد، حاکمانی که قصد دخالت در سبک زیست مردمان را داشته‌اند اما چیزی جز بدنامی تاریخی نصیب‌شان نشده است. در واقع طرح‌هایی مثل نظام‌نامه‌ی اخلاق حرفه‌ای دانشجویان باعث به وجود آمدن چنین دست‌درازی‌هایی به حریم دانشجویان شده و همان‌گونه که مستحضر هستید، این نوع برخوردهای قهری هیچ‌گاه جواب نخواهد داد چرا که دانشجویان بهتر از هر شخص دیگری به عرف دانشگاه و جامعه‌ی خود آگاه هستند. اجبار و تحمیل نوع خاصی از پوشش به دانشجویان، شکل واضحی از تعرض آشکار به حریم خصوصی دانشجویان، نقض مستقیم حقوق انسانی آنان و ستم عریان علیه زنان محصل است و مورد اعتراض جمع‌ها و محافل دانشجویی است. چنین برخوردهایی تنها موجب ایجاد تنش در فضای دانشگاه و برهم‌زدن بسترهای عقلانیت می‌شوند، آن هم در روزهایی که دانشگاه بیش از همیشه به آرامش و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز طیف‌های مختلف عقیدتی و سبک‌های مختلف زندگی نیاز دارد. نباید فراموش کرد اندک آزادی‌ای که دانشجویان این دانشگاه در امر پوشش خود داشته‌اند، نه مبنی بر لطف مدیران و مسئولان، که نتیجه و دست‌رنج مقاومت و پافشاری همیشگی دانشجویان بر حقوق بدیهی خود بوده است. دانشجویان این حق را برای خود قائل هستند که به مقابله با این‌گونه رفتارها پرداخته و از حقوق اساسی و اولیه‌ی خود دفاع کنند و اجازه ندهند کسی بیش از این به آن‌ها و دانشگاه‌شان هتک حرمت کند.
بدین‌وسیله ما دانشجویان خواستار توقف برخوردهای دانشگاه در خصوص پوشش و عدم تداوم برخوردهای حراست در این رابطه هستیم.

دیدگاه شما