تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل دفتر مرکزی دانشگاه

من یک دانشجو _ جمعی از دانشجویان علوم پزشکی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در اعتراض به اشتباهات ایجاد شده در پذیرش دانشجویان ورودی سال ۹۷ این دانشگاه مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی چهارشنبه، ۲۵ مهر تجمع کردند.

این دانشجویان بعد از ثبت نام، پرداخت شهریه و دریافت کارت دانشجویی به علت اختلال در روند پذیرش در این دانشگاه، به آنان اعلام شده که امکان تحصیل آنان میسر نیست.

این درحالی است که به گفته این افراد، در دومین هفته از مهرماه سال جاری پیامکی مبنی بر پذیرفته‌شدن در دانشگاه آزاد به عنوان دانشجوی ذخیره از سوی دانشگاه به آنان ارسال شده است.

 

برخی از این افراد علی‌رغم اینکه در دانشگاه‌های سراسری در رشته‌ای مشغول به تحصیل بوده‌اند، از تحصیل در دانشگاه سراسری انصراف داده و با هدف تحصیل در رشته‌ای بهتر، در دانشگاه آزاد ثبت‌نام کرده‌اند.

یکی از این افراد میگوید: در رشته پرستاری در دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته و مشغول به تحصیل شدم، اما اواسط مهرماه به من اطلاع داده شد که در رشته پزشکی واحد علوم پزشکی ساری پذیرفته شدم، به همین خاطر از دانشگاه سراسری انصراف دادم و در رشته پزشکی ثبت نام کردم، اما هفته گذشته به من و چهار نفر دیگر از هم کلاسی‌هایم گفته شد اشتباهی رخ داده و ما نمی‌توانیم در این دانشگاه تحصیل کنیم.

پدر یکی دیگر از این دانشجویان با گلایه از وضعیت پیش آمده در پذیرش این دانشگاه می‌گوید: قبل از اینکه دانشگاه با دخترم تماس بگیرد، فرزندم در حال آماده کردن خود برای شرکت در کنکور سال بعد بود. اما بعد از اعلام پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد به عنوان دانشجوی ذخیره، دخترم با خوشحالی هرچه تمام، کتاب‌های رشته پرستاری را تهیه و با شوق در کلاس‌ها شرکت کرد، حالا با وضعیت پیش آمده دخترم شرایط روحی سختی را می‌گذراند.

یکی دیگر از این معترضان می‌گوید: من بعد از شنیدن خبر پذیرفته‌شدن در رشته پزشکی دانشگاه آزاد، از دانشگاه سراسری انصراف داده‌ام، حالا اگر امکان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را نداشته باشم، باید به خدمت سربازی بروم.

مادر یکی دیگر از این دانشجویان با بیان اینکه برای فرزندش کارت دانشجویی صادر شده، می‌گوید: به ما می‌گویند که واحدها اشتباه کرده‌اند و به جای ثبت نام موقت داوطلبان ذخیره، آنها را ثبت‌نام قطعی کرده‌اند، مگر واحدها می‌توانند بدون اطلاع سازمان مرکزی چنین کاری کنند؟

این افراد که از شهرهای مختلفی از جمله، شیراز، کرمانشاه، ساری، کرمان و… برای پیگیری وضعیت قبولی‌شان مقابل دانشگاه تجمع کرده‌اند، از عدم رسیدگی به وضعیتشان از سوی مسئولان دانشگاه آزاد به شدت گلایه دارند.

آمار دقیقی از افرادی که این مشکل برایشان پیش آمده، در دست نیست، اما برخی از دانشجویان معترض این آمار را ۱۲ هزار نفر عنوان می‌کنند.

در حالی این اتفاقات در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داده که به گفته دکتر حمید اکبری،  قائم‌مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت حداکثر ظرفیت پذیرش دانشجویان در رشته‌های علوم پزشکی هر سال، قبل از ثبت‌نام کنکور به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود و باید در سقف این ظرفیت، پذیرش انجام شود و امکان تغییر در ظرفیت‌ها پس از برگزاری آزمون، وجود ندارد.

 

 

دیدگاه شما