وزیر علوم با تایید پولی سازی آموزش آن را روش مدیریت بهتر فضای دانشگاه (!)توصیف کرد

من یک دانشجو_ غلامی وزیر علوم دولت تدبیر و امید در گفتگویی با روزنامه ی شرق مسئله ی پولی سازی آموزش را، که در سالهای اخیر مشکلات عدیده ای را برای دانشجویان ایجاد کرده ، در راستای مدیریت بهتر دانشگاه دانسته و با ریا کاری مسئله ی تبدیل شدن دانشگاهها به دکانهای آموزشی و محروم شدن تعداد زیادی از دانشجویان از ادامه ی تحصیل را نادیده گرفته است.

بر اساس گزارش «من یک دانشجو»، طبق گفتگوی شرق با وزیر علوم، وی مسئله ی پولی سازی آموزش را، که طبق قانون سنوات بیش از دو سال است که در دانشگاهها به اجرا گذاشته شده است، با رشته های شبانه و انتخاب دانشجویان در تحصیل در این رشته ها را خلط کرده و به جای پاسخگویی به تبدیل دانشگاهها به دکانهای در آمد زا برای وزارت علوم این قانون را برای جلوگیری از توقف زیاد دانشجویان  در دانشگاهها توصیف کرد و گفت:” وزارت علوم در سال‌هاي اخير بخش‌نامه‌هايي صادر کرده که به واسطه آنها مي‌خواهد فضاي تحصيل را به شکلي بهتر مديريت کند؛ يعني از بي‌توجهي و توقف زياد دانشجوها در دانشکده‌ها و کلاس‌ها جلوگيري کند. براي همين، مقرر شده دانشجويي که درسي را بيفتد، دوباره که بخواهد بگيرد، بايد هزينه‌اش را بدهد؛ يعني ما فقط يک بار هزينه يک واحد درسي را متقبل مي‌شويم. يا دانشجوهايي که از يک دانشگاه به دانشگاه ديگر انتقالي می‌گیرند، بايد هزينه تحصيل در دانشگاه جديد را بدهند. اينها بر اساس برنامه‌هاي نظارت کنترلي شکل گرفته است و اجباری نيست؛ دانشجويي که خوب درسش را بخواند و به‌موقع کار کند، ديگر گرفتار نمي‌شود.

وی هم چنین علیرغم اینکه پردیس بین الملل پولی جدیدی در دانشگاههای مختلف هم چنان ایجاد می شود گفت:” بعضي از دانشگاه‌ها هم در دوره‌اي واحدهايي به اسم پرديس‌هاي بين‌المللي ايجاد کردند که مي‌توان به آن نقد داشت(!)” این درحالی است که با احداث این پردیسها رشته های ویژه و خاص در سالهای اخیر به راحتی و بدون دغدغه در دستان افراد خاص با درآمد بالای سطح جامعه قرار داده شده است که نادیده گرفتن حق آموزش رایگان و برابر برای همه اقشار جامعه است.

دیدگاه شما